• Program ekologiczny 2019/2021

•         W roku szkolnym 2019/2021 w Przedszkolu Miejskim Nr 90 realizowany jest program edukacji ekologiczno – przyrodniczej „Przedszkolaki z 90-tki znają zasady i segregują odpady”

Na realizację tego programu pozwolą nam środki przyznane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu „Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach”.

Koszt projektu wynosi 21.467,00zł, z czego dotacja przyznana przez WFOŚiGW w Łodzi wynosi 19.267,00 zł, natomiast 2.200,00 zł stanowi udział własny przedszkola.

Dofinansowanie programu dotyczy:

– zakupu pomocy dydaktycznych (gry, układanki, książki, zestawy edukacyjne ekologiczne) w kwocie 6 706,00zł (dotacja) oraz 2.200,00 zł (udział własny)

- transportu uczestników wycieczek na zajęcia terenowe w kwocie 4.911,00 zł (dotacja)

- stacjonarnych zajęć edukacyjnych lub warsztatów specjalistycznych w kwocie  4.950,00zł  (dotacja)

- zakupu nagród i upominków na konkursy o tematyce przyrodniczej w kwocie 2.030,00 zł (dotacja)

- zakupu artykułów biurowych, papierniczych i eksploatacyjnych w kwocie 670,00 zł (dotacja)

Celem naszego programu jest zwiększenie wśród przedszkolaków poziomu ekologicznej świadomości oraz zwrócenie uwagi, jak ważna w dzisiejszych czasach jest selektywna zbiórka odpadów. Chcemy uświadomić naszym dzieciom, że to od każdego z nas zależy, jak w przyszłości będzie wyglądała nasza planeta, dlatego realizując nasz program zwrócimy uwagę na racjonalne gospodarowanie odpadami, zapobieganie ich powstawaniu oraz  racjonalne korzystanie z zasobów natury. Nasz program promuje prawidłowe zachowania proekologiczne które zachęcają przede wszystkim do segregacji odpadów.

Podczas trwania programu realizowane będą trzy projekty edukacyjne:

- „Śmieci na wagę złota”

- „To jeszcze nie koniec – drugie życie bioodpadów”

- „Cuda z recyklingu”

Do zajęć zostaną wykorzystane zakupione w ramach programu pomoce dydaktyczne.

Ponadto odbędą się m.in.:

- wycieczki edukacyjne i warsztaty terenowe do:

a). sortowni odpadów MPO – ścieżka edukacyjna

b). Muzeum papieru i druku- udział w warsztatach

c). Ogrodu Botanicznego -  udział w warsztatach

d). WFOŚiGW – udział w warsztatach

e). kompostownia- ścieżka edukacyjna

- cykl zajęć warsztatowych dla wszystkich dzieci z przedszkola takich jak: „Jak powstaje papier czerpany”, „Biodegradowalne mikroszklarnie”, „Co się zdażyc może w starej komodzie”,

- zajęcia edukacyjne „Bądź EKO” - plener edukacyjny w ogrodzie przedszkolnym dla wszystkich dzieci z przedszkola z udziałem rodziców

- Happeningpropagujący walkę w środowisku lokalnym z problemem zanieczyszczenia naszej planety odpadami

- Ekologiczny bal małych przyjaciół WODY – zabawa integracyjna dla wszystkich dzieci w przedszkolu prowadzona przez nauczycielki

- Konkurs plastyczno - techniczny dla dzieci irodziców polegający na wykonaniu„Coś praktycznego ze śmiecia niepotrzebnego”

- Konkurs recytatorski „Porady na odpady”

- „Śmieciuszek wędruje po łódzkich przedszkolach”- realizacja projektu edukacyjnego promującego ekologię i ochronę  środowiska wodnego

- „EKOBOMBKA” - projekt edukacyjny realizowany za pomocą platformy eTwenning.

- Pokaz mody ekologicznej podczas EKOBALU

- Warsztaty z rodzicami EKOTORBA