• Wędrująca kropelka wody po łódzkich przedszkolach

• Projekt „Wędrująca kropelka wody po łódzkich przedszkolach” ma za zadanie uświadomić dzieciom jak ważne znaczenie w naszym życiu ma woda.  Woda jest niezbędna do życia, ale często nie zdajemy sobie spawy z konieczności jej ochrony. Dlatego głównym celem projektu jest zaproponowanie działań twórczych dla dzieci, które przybliżą im konieczność ochrony zasobów wodnych oraz dadzą wiele satysfakcji, przynosząc jednocześnie wymierne korzyści dla środowiska przyrodniczego i społeczeństwa.

Cele główne projektu:

• Kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, ochrony wody poprzez uświadamianie, że jest ona niezbędna w życiu człowieka.
          • Kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego.
          • Zachęcanie dzieci do oszczędzania wody.
          • Uświadomienie dzieciom jak ważne jest dbanie o czystość wód powierzchniowych.
          • Poznawanie znaczenia wody w przyrodzie i dla człowieka.
          • Zapoznanie się z literatura o tematyce przyrodniczej.
          • Tworzenie własnego opowiadania.

Cele szczegółowe projektu:

Dziecko:

• Interesuje się przyrodą.
          • Rozumie jakie znaczenie ma woda w życiu ludzi i zwierząt.
          • Zna przyczyny zanieczyszczenia wody.
          • Przeprowadza proste doświadczenia i eksperymenty.
          • Tworzy opowiadanie do książki „Wędrująca kropelka wody po łódzkich przedszkolach”.

Metody:

• Metoda projektu
          • Eksperymenty, zabawy badawcze
          • Działań praktycznych
          • Burza mózgów
          • Praca z opowiadaniem
          • Pedagogika zabawy
          • Pogadanki, rozmowy, instrukcje

Nazwa organizatora:

Inicjatorem i organizatorem projektu„Wędrująca kropelka wody po łódzkich przedszkolach” jest Przedszkole Miejskie nr 90 w Łodzi we współpracy z WFOŚiGW w Łodzi.

Zasięg terytorialny:

W projekcie weźmie udział dowolna grupa wiekowa z 10 przedszkoli z terenu Łodzi.

Czas trwania projektu:

marzec 2019 – czerwiec 2019

Opis realizacji projektu –regulamin:

Projekt „Wędrująca kropelka wody po łódzkich przedszkolach” ma na celu propagowanie zachowań proekologicznych zachęcających do szanowania i oszczędzania wody.

Lista zgłoszonych do projektu przedszkoli będzie ułożona w dogodny sposób. Przedszkola będą przekazywać kuferek artystyczny z materiałami niezbędnymi do realizacji projektu do najbliżej położonego przedszkola, które zgłosiło chęć udziału w projekcie. Ułożona we właściwej kolejności lista przedszkoli zostanie dołączona do dokumentacji jako „Harmonogram” (załącznik nr 1) oraz zostanie opublikowana na stronie internetowej Przedszkola Miejskiego nr 90  w Łodzi   www.pm90lodz.edupage.org

Każde przedszkole jest zobowiązane:

• Przesłać skan karty zgłoszenia (załącznik nr 2) na adres e- mail organizatora d.sznajder@pm90.elodz.edu.plw terminie do 11.03.2019r.
          • Przesłać podpisane oświadczenie uczestnika projektu (załącznik nr 3)

Nauczyciele biorący udział w projekcie wraz  dziećmi muszą wykonać następujące zadania:

1. Zaprezentować dzieciom kuferek artystyczny – opowiedzieć o projekcie.
          2. Sumiennie wykonać zadania przeznaczone na każdy dzień projektu.
          3. Przeprowadzić proponowane doświadczenia.
          4. Wypełnić dziennik podróży zawarty w kuferku artystycznym.
          5. Utworzyć dalszą część opowiadania w dzienniku podróży „Wędrująca kropelka wody po łódzkich przedszkolach”.
          6. Przygotować pracę na konkurs plastyczno-techniczny i niezwłocznie po zakończonym tygodniu projektowym w swoim przedszkolu dostarczyć pracę do Przedszkola Miejskiego nr 90, ul. Kilińskiego 228 w Łodzi. (regulamin konkursu - załącznik nr 4)
          7. Przekazać kolejnej placówce (wynikającej z harmonogramu)w piątek po południu po zakończonych zajęciach kuferek artystyczny z wszystkimi załączonymi materiałami tak aby kolejne przedszkole mogło w poniedziałek rozpocząć przygodę z kropelką wody.
          8. Przesłanie krótkiego sprawozdania (krótki opis w punktach jakie doświadczenia były przeprowadzone i co sprawiło dzieciom najwięcej radości) oraz 5 zdjęć z realizacji projektu w terminie dwa tygodnie po przekazaniu kuferka do kolejnego przedszkola na adres mailowy d.sznajder@pm90.elodz.edu.pl
          9. W związku z RODO zdjęcia nie powinny ujawniać wizerunku dziecka. Twarze powinny być zamazane lub ukryte.
          10. Termin wykonania zadania dla każdego przedszkola to poniedziałek – piątek.
          11. Każde przedszkole po przesłaniu sprawozdania otrzyma certyfikat udziału w projekcie oraz nagrodę książkową.
          12. Sprawozdania z realizacji będą zamieszczone na stronie internetowej Przedszkola Miejskiego nr 90.

UWAGA:

Każdy nauczyciel jest zobowiązany do dbania o kuferek artystyczny. Gdyby w trakcie trwania projektu kuferek lub jego zawartość uległy zniszczeniu, należy przekazać taką informację do Przedszkola Miejskiego nr 90 w Łodzi.

Wszelkie pytania należy kierować do:

Eweliny Siedleckiej lub Dominiki Sznajder

Nr kontaktowy : 509 240 824 lub 42 684 05 39