• Razem z książką wchodzę w świat

• RAZEM Z KSIĄŻKĄ WCHODZĘ W ŚWIAT

W Przedszkolu Miejskim Nr 90 w Łodzi podejmowane są liczne działania  mające na celu rozbudzanie u dzieci zainteresowania książką jako źródłem wiedzy, wartości oraz kształtowanie nawyków czytelniczych wychowanków:

- Już w miesiącu październiku powstał „Kącik wymiany książki” w hallu przedszkola. Do biblioteczki mają swobodny dostęp dzieci i ich rodzice. Dzieci mogą wypożyczyć książeczkę na jeden dzień, dwa lub kilka dni. Mogą również poszerzać zbiory biblioteczki o książeczki przyniesione z domu. Celem powstania biblioteczki jest wyrabianie w dzieciach nawyku odpowiedzialności za książkę, jej poszanowania, nie wydzierania kartek.

- Podjęłyśmy współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną - Filią Nr 5 przy ul. Przybyszewskiego w Łodzi. Działanie to ma na celu uwrażliwianie na piękno literatury – przekazanie dzieciom podstawowych wiadomości na temat specyfiki pracy biblioteki oraz roli jaką ona odgrywa.  Dzieci z czterech grup przedszkolnych odwiedziły już bibliotekę kilkukrotnie. Te z grup, które odwiedziły ją po raz pierwszy z zaciekawieniem zwiedzały bibliotekę, poznały zasady korzystania ze zbiorów, oglądały wybrane książeczki, słuchały opowiadania czytanego przez panią bibliotekarkę. Podczas kolejnych spotkań dzieci uczestniczyły w zajęciach teatralnych oraz w warsztatach ukazujących drogę książki od pisarza do czytelnika.

- Zorganizowałyśmy „Klub czytających rodziców”, w ramach którego rodzice odwiedzają grupę przedszkolną i czytają wybraną książkę. Inicjatywa ta cieszy się dużą popularnością wśród rodziców, którzy z wielką przyjemnością czytają małym słuchaczom.

- W każdej z grup odbywają się cykliczne zajęcia plastyczne inspirowane bajką. Tematem przewodnim jednego dnia w miesiącu jest wybrana przez nauczyciela bajka. Podsumowaniem zajęcia jest tworzenie pracy plastycznej inspirowanej tematyką dnia. Tym sposobem uczymy sprawczości i kreatywności dzieci na materiale bajkowym.

- Wprowadziłyśmy w każdej grupie zwyczaj słuchania bajek i baśni – nauczycielki codziennie o stałej porze prowadzą sesje czytania. Szerzymy w ten sposób i rozwijamy zainteresowania czytelnicze poprzez słuchanie, przeżywanie i obcowanie z bajkami, wierszami i opowiadaniami

- Ogłoszony został ogólnołódzki konkurs literacko – plastyczny „Moja pierwsza książeczka”. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci przedszkolnych w wieku 5-6 lat. Polega na stworzeniu według własnego pomysłu książeczki o tematyce wybranej przez dziecko, zawierającej opowiadanie, rysunki, krótką opowieść przygodową, komiks, bajkę. Patronat nad konkursem objęła Miejska Biblioteka Publiczna - Filia Nr 5 przy ul. Przybyszewskiego w Łodzi.

- Dzieci z naszego przedszkola pod kierunkiem wychowawców biorą udział konkursach plastycznych inspirowanych bajką pt. "Baśnie, bajki, bajeczki" pod hasłem "Zima w dziecięcej literaturze"

- W ramach integracji wielopokoleniowej mieliśmy przyjemność gościć grupę Seniorów "Aktywni plus" oraz dzieci z Domu Międzypokoleniowego Bednarska w Łodzi. Zaprezentowali oni teatrzyk japoński kamishibai pt. „Przygody Koszałka Opałka”. Gościliśmy również w przedszkolu panią z grupy seniorów " Młodzi duchem" z ul. Sopockiej ze stowarzyszenia "Hipokamp". Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały utworów Jana Brzechwy czytanych przez naszego gościa.

- Bierzemy udział w dwóch edycjach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Wędrująca książka”. W ramach projektu nauczyciele są członkami w 10 osobowych zespołów, które tworzą przedszkola z różnych regionów Polski. Dzieci z grupy 5 tworzyły główną bohaterkę, którą jest dziewczynka Ola. Narysowały jej postać oraz wymyśliły tytuł swojej książki. Książka została wysłana do kolejnego przedszkola, którego zadaniem było uzupełnienie dalszych losów głównej bohaterki. Natomiast dzieci z naszej grupy czekały na inną „wędrującą książkę”, którą miały przeczytać i stworzyć ciąg dalszy historii oraz narysować ilustrację do tekstu. W tym momencie dzieci z kolejnej grupy przystąpiły do drugiej edycji.