• Bezpiecznych wakacji nadszedł czas

• Wakacje to okres beztroskiej zabawy nie tylko na podwórku, ale przede wszystkim nad wodą oraz w górach. To czas gdzie często dzieci poznają nowe miejsca, doznają nowych doświadczeń, ale również zapominają o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.

Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 90 w Łodzi uczestniczyły w roku szkolnym 2016/2017 w realizacji projektu edukacyjnego „Bezpieczne wakacje” zorganizowanego przez magazyn „Bliżej przedszkola”. Celem przedsięwzięcia było wdrażanie dzieci do konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wakacji. W projekcie wzięły udział wszystkie grupy wiekowe – łącznie 125 dzieci.

W czerwcu  2017r. odbyły się zajęcia poświęcone tematyce dbania o swoje zdrowie i bezpieczeństwo podczas wakacyjnej sielanki. Dzieci zapoznały się z niebezpieczeństwami jakie mogą przytrafić się na przydomowym podwórku. Wiedzą, że nie należy rozmawiać z obcymi osobami, przyjmować upominków oraz nie reagować na wszelkie zaproszenia proponowane z ich strony. Wdrażano również zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy poprzez różne zabawy dotyczące prawidłowego zachowania się podczas przekraczania jezdni. Ponadto dzieci zapoznały się z numerami alarmowymi. Potrafią dopasować odpowiedni numer do zaistniałej sytuacji np. pożaru, wypadku czy poważnego uszkodzenia ciała. Wiedzą, że ogólnym numerem alarmowym jest numer 112. Przedszkolaki zapoznały się z procedurą wzywania pomocy – jakich informacji udzielić przez telefon w razie zagrożenia.

W każdej z grup odbyły się zajęcia dotyczące bezpiecznego pobytu nad wodą, w lesie oraz w górach. Dzięki temu dzieci wiedzą, że nie wolno przebywać na słońcu bez nakrycia głowy oraz, że zawsze trzeba zabezpieczyć ciało przed poparzeniem słonecznym stosując kremy z filtrem UV. Przedszkolaki zapoznały się z podstawowymi zasadami bezpiecznych zabaw nad wodą. Wiedza, że należy bawić się w pobliżu rodziców/opiekunów, dbać o swoje bezpieczeństwo w podczas kąpieli w wodzie – kąpać się tylko pod czujnym okiem rodziców, na strzeżonym przez ratownika kąpielisku oraz założyć niezbędne akcesoria chroniące przed utonięciem (koło, materac, motylki na przedramiona). Poza tym dzieci wiedzą jak zachowywać się podczas wycieczek do lasu. Rozumieją, iż nie wolno krzyczeć, zaczepiać dzikich zwierząt oraz zanieczyszczać (śmiecić) środowiska. Dowiedziały się również, że podczas wycieczek grupowych – szczególnie w obcym kraju należy bezwzględnie pilnować się rodziców/opiekunów.

Dzięki projektom tj. „Bezpieczne wakacje” dzieci z naszego przedszkola znają i stosują zasady bezpieczeństwa. Dbają o swoje zdrowie i bezpieczeństwo oraz wiedzą gdzie szukać pomocy, gdy jest ono zagrożone. Dlatego też nie tylko przed wakacjami zwracamy uwagę na przestrzeganie owych zasad, ale wpajamy je i przypominamy przez cały rok. Uczulamy również rodziców naszych podopiecznych, by podczas zwykłych zajęć domowych, ale również zabaw w trakcie wakacyjnych wyjazdów zwracali uwagę na ich bezpieczeństwo.